7 Jaunie Pasaules Brīnumi, I daļa

Jaunās tūkstošgades sākumā tika izvirzīts projekts, kura mērķis bija izvēlēties jaunos 7 pasaules brīnumus pēc globālas aptaujas rezultātu principa. 7 gadus vēlāk tika paziņoti uzvarētāji. Aplūkosim tuvāk aptaujas uzvarētājus un jaunā statusa ieguvējus. Varbūt jums radīsies motivācija kādam ceļojumam?

Čičenica

Čičenica ir Maiju pilsēta, kas atrodas Meksikas Jukatanas pussalā un tā tika uzbūvēta starp 9. un 10. gadsimtu. Šajā vietā, kas tika maiju cilts apdzīvota, kura tika spēcīgi ietekmēta ar Tolteku kultūru, tika uzcelta liela daļa pieminekļu un tempļu. Starp ievērojamākajiem objektiem ir El Castillo piramīdas kāpnes, kas paceļas 24 metrus virs galvenā laukuma. Tā ir patiesa liecība par maiju zināšanām astronomijā, jo tās struktūru veido precīzi 365 pakāpieni, atainojot dienu skaitu saules gadā. Rudens un pavasara saulgriežu laikā saule izstaro ēnu pāri piramīdai, kas iziet cauri ziemeļu kāpnēm, kuras pamatā maiji precīzi novietojuši akmenī cirstas čūskas galvu. Dzīve Čičenicā nevijās vien tikai ap reliģiju un zinātni. Šajā vietā ir atrodams arī lielākais Amerikas Tlachtli laukums (populārs bumbas sports pirms- Kolumbijas Amerikā). Lai gan apgabals šodien ir pilnīgi pelēks, uz sienām ir daudz zīmējumu, kas liecina, ka komplekss reiz bija ļoti krāsains.

Lielais Ķīnas mūris

Šajā variantā vārds ”lielais” ir nepietiekams apzīmējums. Šeit ir runa par vienu no lielākajiem būvniecības projektiem cilvēces vēsturē. Lielais Ķīnas mūris parasti tika uzskatīts par 8850 km garu, taču nesen veiktais Ķīnas pētījums apgalvo, ka tas ir tuvāk 13 000 km. Ir vērts atzīmēt, ka būvniecības projekts sākās 7. gadsimtā pirms mūsu ēras un tas aizņēma gandrīz divus tūkstošus gadus. Tāpat arī jāpiemin 10 miljoni strādnieki, kuri tā būvniecības laikā tika zaudējuši dzīvību un kuri ir apglabāti mūra tuvumā, kas ir licis tam nopelnīt status kā lielākā kapsēta pasaulē. Kaut arī struktūra ir pazīstama kā siena, tā nav viena siena, bet divas paralēlas sienas, kas veido sava veida gājēju ceļus, kas apvienots ar skatu torņiem un kazarmām. Tātad, no otras puses, tas, kas nav tik grandiozs, salīdzinot ar sienu, ir tā efektivitāte. Pat ja tas tika uzcelts, lai novērstu iebrukumus, siena faktiski bija pilnīgi bezjēdzīga, kad tai bija jānodrošina aizsardzība. Patiesībā, vēsturnieki uzskata, ka siena galvenokārt ir izmantota kā propagandas rīks. Neskatoties uz tā grandiozo lielumu, vai jūs zinājāt, ka Lielais Ķīnas mūris patiesībā nav redzams no Mēness? Vienkārši tāpēc, ka tas nav pietiekami plašs. Tomēr jūs to varat redzēt no starptautiskās kosmosa stacijas. Jebkurā gadījumā tas nav par šķērsli šai sienai kļūt par vienu no galvenajām valsts tūrisma atrakcijām, kuru katru gadu apmeklē 15 līdz 16 miljoni cilvēku.

Petra

Senā Petras pilsēta Jordānijā atrodas attālā ielejā, kas atrodas starp smilšakmens kalniem. No leģendas izriet, ka šī ir viena no tām vietām, kur Mozus licis ūdenim līst ārā no akmens. Tā bija Arābu nabatēnu cilts galvaspilsēta un tas bija šajā periodā, ka tā bija savā uzplaukumā, kļūstot par nozīmīgu tirdzniecības vietu, it īpaši garšvielu tirdzniecībai. Kā skulptūru eksperti, nabateīni no smilšakmens veidoja mājas, tempļus un kapus, kas maina krāsu atkarībā no saules stāvokļa. Turklāt viņi izveidoja apūdeņošanas sistēmu, kas ļāva audzēt dārzus un plantācijas. Savā uzplaukuma laikā Petrā bija aptuveni 30 000 iedzīvotāju. Pārmaiņas tirdzniecības ceļu maršrutos galu galā noveda pilsētu pie norieta. Tad 365. un 551. gadā notikušās divas zemestrīces padarīja pilsētu arvien mazāk un mazāk apdzīvojamu līdz tā beidzot tika pamesta. Kaut arī tā tika atklāta 1912. gadā, arheologi to lielā mērā ignorēja līdz pat 20. gadsimta beigām, un daudzi jautājumi par pilsētu joprojām nav atbildēti.