7 Jaunie Pasaules Brīnumi. II daļa

Pirmajā raksta daļā apskatījām trīs no 7 Jaunajiem Pasaules Brīnumiem. Turpināsim sarakstu ar tikpat aizraujošiem arhitektūras sasniegumiem!

Kolizejs

Kolizejs Romā tika uzcelts pirmajā gadsimtā saskaņā ar pasūtījumu no imperatora Vespasiana. Amfiteātris ir izmēros 189 x 156 m, kas ir īsts inženiertehniskais sasniegums un ietver sarežģītu arku sistēmu. Celtne atrodas Senās Romas pilsētas centrā, netālu no Esquiline un Caelius. Kolizejā bija vieta 50 000 skatītājiem, kas ieradās, lai vērotu dažādos šovus. Viens no pazīstamākajiem šoviem, protams, ir gladiatoru cīņas, taču arī cīņas starp cilvēkiem un dzīvniekiem bija izplatītas. Dažreiz tieši Kolizejā tika sūknēts pat ūdens, lai simulētu jūras kara cīņas. Saskaņā ar dažām aplēsēm 500000 dzīvību Kolizejā zaudēja aptuveni cilvēku, un tikpat daudz dzīvnieku tika sagūstīti un galu galā nonāvēti, ka dažas sugas pat izzuda. Kolizejs zmestrīču rezultātā piedzīvoja pagrimumu un daļu no tā akmeņiem izmantoja citu ēku būvei, taču šobrīd notiek renovācija, lai senais amfiteātris atjaunotu savu krāšņumu.

Maču Pikču

Šo inku vietu netālu no Kuzo, Peru, 1911. gadā atklāja Hiramu Binghems, kurš domāja, ka viņš ir atradis Vilkabambu slepenu Inku cietoksni, ko izmantoja sacelšanās laikā pret Spānijas dominējošo stāvokli 16. gadsimtā. Kaut arī šis atklājums vēlāk tika atzīts par nederīgu, Maču Pikču mērķis ekspertiem joprojām ir mīkla. Binghems tad domāja, ka tā ir bijusi dzīvesvieta Saules Jaunavām-sieviešu grupai, kas dzīvoja klosterī saskaņā ar šķīstības likumiem. Citi domā, ka tā noteikti ir svētceļojumu vieta, bet citi uzskata, ka tas bija brīvdienu kūrorts karaliskās ģimenes locekļiem. Kas ir zināms ir tas, ka Maču Pikču ir vienas no vienīgām pirms-Kolumbijas drupām, kuras atrastas gandrīz neskartas. Neskatoties uz relatīvo izolāciju Andu Kordiljeras augšgalā, tajā atrodamas lauksaimniecības kultūru, dzīvojamo rajonu un tempļu pēdas, kas liecina par augsto inku pieredzi kalnu vietņu būvniecībā.

Tadžmahals

Šis apbedījumu komplekss Agrā, Indijā, tiek uzskatīts par vienu no ikoniskākajām vietām pasaulē un, iespējams, ir viens no izcilākajiem Mughāla arhitektūras piemēriem, kas apvieno Islāma Irānas, Osmaņu un Indijas arhitektūras elementus. Komplekss atrodas Utaras Pradesas štatā Indijas ziemeļdaļā. To uzcēla ķeizars Šahs Jahans (kurš valdīja no 1628. līdz 1658. gadam), lai godinātu savu sievu Mumtazu Mahālu, kura 1631 zaudēja dzīvību, dzemdējot viņu 14. bērnu. Tā celšana aizņēma gandrīz 22 gadus un bija nepieciešams izmantot 20 000 strādnieku. Kompleksā bija liels dārzs ar atspoguļojošu baseinu. Mauzolejs ir izgatavots no balta marmora ar pusdārgakmeņiem, kas izvietoti ģeometriskos vai ziedu ornamentos. Tā majestātisko centrālo kupolu ieskauj četri mazāki kupoli. Cilvēkiem, kas vēlas apmeklēt šo vietu (kas katru gadu piesaista gandrīz divus līdz četrus miljonus tūristu), ir jābūt gataviem tērēt daudz naudas. Ieejas maksa ārzemniekam ir 25 reizes lielāka nekā Indijas iedzīvotājiem, tāpat arī ceļu satiksme ir ierobežota ap Tadžmahalu, kas nozīmē, ka tūristiem ir jāiet liela distance. Vai arī jāizmanto kamieļu pārvadājuma pakalpojumus.

Kristus Pestītājs

Kristus Pestītājs ir milzīga Jēzus statuja, kas atrodas uz Korkovado kalna, Riodežaneiro. Tā izcelsme sākas tieši pēc Pirmā pasaules kara, kad daži brazīlieši bija nobijušies par iespējamu ” ateisma vilni”. Viņi ierosināja izveidot statuju, kuru izstrādāja Heitors da Silva Kosta, Karlos Osvalds un Pauls Landovskis. Tā celtniecība sākās 1926. gadā un tika pabeigta 5 gadus vēlāk. Rezultātā tika izveidots 30 metru augsts piemineklis, neņemot vērā tā bāzi, kura pati ir aptuveni 8 metrus augsta. Tā ir pasaulē lielākā mākslas dekora stila skulptūra. Kristus Pestītājs ir izgatavots no dzelzsbetona un pārklāts ar apmēram 6 miljoniem flīžu. Skulptūras pārklājumam tika izvērtēti vairāki materiāli, un tika izvēlēts ziepakmens- mīksts, bet izturīgs akmens. Varētu domāt, ka Dievs novērtē izrādīto godu savam dēlam, bet tas netraucē zibenim regulāri raidīt spērienus uz statuju, un 2014. gadā vētra sabojāja Jēzus labo īkšķi.